Ile trwa rozwód?
Małżeństwo, które decyduje się zakończyć swój związek, z całą pewnością chce zrobić to szybko. Pojawia się wówczas pytanie — ile trwa rozwód? Jak na wiele prawniczych pytań, tak i na to, nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny.
Na czas trwania sprawy rozwodowej ma wpływ tak wiele czynników, że wskazanie jakichś ram czasowych nijak mogłoby się mieć do rzeczywistości. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na czas trwania sprawy o rozwód — o tym przeczytasz w moim wpisie.
Dobrze skonstruowany pozew o rozwód to połowa sukcesu!
Choć bywa, że sprawy rozwodowe ciągną się latami, istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na skrócenie tego wymagającego procesu. Czas trwania sprawy rozwodowej należy liczyć w zasadzie od momentu złożenia pozwu o rozwód. Ten zaś powinien być napisany w taki sposób, aby możliwie jak najdokładniej opisywał fundamentalne, a niekiedy sporne kwestie dotyczące interesów małżonków po orzeczeniu rozwodu.
Podczas przygotowywania pozwu o rozwód, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który przygotuje go za nas, co w ogólnym rozrachunku może przynieść wiele dobrego, a przede wszystkim — skrócić czas postępowania sądowego.
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
Kwestia winy to ten aspekt, który znacząco wpływa na czas trwania sprawy o rozwód. Jeżeli pomiędzy małżonkami nie ma konfliktu lub jeśli pomimo jego istnienia potrafią oni dojść do porozumienia w fundamentalnych kwestiach ich dalszego życia, sprawa o rozwód może zakończyć się na pierwszej rozprawie.
Kiedy małżonkowie potrafią wypracować między sobą porozumienie i zgodnie twierdzą, że nie chcą, aby sąd orzekał, kto ponosi winę za rozpad ich małżeństwa, wówczas mówimy o rozwodzie bez orzekania o winie.
Porozumienie pomiędzy małżonkami powinno obejmować wszystkie istotne kwestie, do których należy między innymi:
- zaniechanie ustalania, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego,
- wypracowanie zasad dotyczących sprawowania władzy rodzicielskiej nad wspólnym, małoletnim dzieckiem/dziećmi stron,
- ustalenie kwoty alimentów na dziecko/dzieci,
- wskazanie jak mają wyglądać kontakty rodziców z dzieckiem/dziećmi po ich rozwodzie.
Rozwód bez orzekania o winie ma wiele plusów. Poczynając od możliwości zachowania poprawnych relacji między małżonkami i ich rodziną oraz przyjaciółmi, co jest niezwykle istotne – zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie mają dzieci – a kończąc na krótkim czasie trwania procesu.
Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?
Jeżeli małżonkowie nie są ze sobą zgodni, wówczas obowiązkiem sądu jest ustalenie kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. Aby sąd mógł tego dokonać, bardzo często musi przeanalizować szereg dowodów:
- z dokumentów,
- z przesłuchania stron,
- z przesłuchania (często wielu) świadków,
Nawet jeżeli sąd nie będzie przeprowadzał wszystkich ze wskazanych dowodów, należy mieć na uwadze fakt, że samo przesłuchanie świadków wiąże się często z koniecznością wyznaczania wielu terminów rozpraw. Na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się średnio od 3 do 5 miesięcy. Odstępy pomiędzy każdymi kolejnymi trwają z reguły także kilka miesięcy. Zatem w przypadku zaciętej walki o udowodnienie winy, sprawa rozwodowa może trwać nawet kilka lat.
Najwytrwalsi w sporach małżonkowie przyczyniają się do powstania tomów akt sprawy, w których gromadzone są wszystkie dokumenty. To tylko pokazuje, jak wiele pracy i czasu wymaga przeprowadzenie sprawy rozwodowej, w której małżonkowie nie zrezygnują z orzekania o winie.
Czy rozwód da się przyspieszyć?
Jak zostało wskazane powyżej, istnieją pewne czynniki, które wpływają na to, że rozwód potrwa krócej, a nawet zakończy się na pierwszej rozprawie. Jednak aby do tego doszło, potrzebna jest chęć i wola porozumienia obu małżonków. Gdy tej chęci brakuje, wówczas nie powinno zabraknąć cierpliwości, ponieważ w takiej sytuacji sprawa o rozwód może ciągnąć się nawet latami.
Szukasz wsparcia prawnego?
Każdą osobę, która się do mnie zgłosi, traktuję z największą uwagą. Jeśli oczekujesz realnej pomocy bez oceniania, w przyjaznej atmosferze, jestem do Twojej dyspozycji.