Wniosek o zabezpieczenie alimentów
Sprawa rozwodowa lub też sprawa o alimenty może się przedłużać. Aby jednak zapewnić dziecku na ten konkretny czas środki utrzymania, warto zdecydować się na złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów. Na czym polega to rozwiązanie? Kiedy rzeczywiście warto wnieść wniosek o zabezpieczenie alimentów? Zapraszamy do lektury artykułu.
Czym jest wniosek o zabezpieczenie alimentów?
Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest pismem, które daje szansę na pobieranie alimentów, np. na dziecko jeszcze w trakcie trwania procesu sądowego. Jest to tak zwana tymczasowa ochrona finansowa na czas trwania postępowania. Wniosek może mieć formę jednorazowej lub też okresowej zapłaty określonej kwoty pieniężnej.
Można go składać zarówno w pozwie o alimenty, jak i w pozwie o rozwód. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wniosek ten złożyć również w oddzielnym piśmie procesowym, tuż po złożeniu pozwu.
Kiedy warto zdecydować się na złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów?
Postępowanie rozwodowe lub też sprawa o alimenty mogą trwać miesiącami, w niektórych wypadkach lub w niespodziewanych sytuacjach, mogą przedłużyć się nawet o ponad rok lub dwa. Co więcej, jeśli od wyroku zostanie dodatkowo wniesiona apelacja, cały proces znów mocno wydłuży się w czasie. W tym okresie jeden z rodziców, z którym mieszka dziecko, musi ponosić koszty związane z jego utrzymaniem.
Niestety, koszty te są zwykle dużym obciążeniem finansowym dla jednej ze stron, z którymi nie jest ona w stanie sobie w pełni poradzić samodzielnie. Ponadto, należy podkreślić, że drugi z rodziców nadal ma obowiązek utrzymywania swojego dziecka i łożenia na niego odpowiedniej i adekwatnej do swoich zarobków sumy pieniędzy. Pierwszy z rodziców może zatem złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów. Warto pamiętać, że dokument ten jest zwolniony z opłat sądowych.
Jak długo trzeba czekać na decyzję sądu w sprawie wniosku?
Wniosek o zabezpieczenie alimentów powinien być rozpatrywany niezwłocznie, nie później niż w terminie do tygodnia od jego wpłynięcia do sądu. W wyniku przyczyn losowych lub też oblężenia sądów różnymi sprawami, proces ten może niestety wydłużyć się w czasie.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów a alimenty
Orzeczenie o alimentach jest ustaleniem przyszłościowym i obowiązuje od daty uprawomocnienia się określonego wyroku. Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów natomiast jest wykonalne od dnia jego wydania i upada, gdy uprawomocni się wyrok.
Bardzo istotną kwestią jest natomiast fakt, że w przypadku pozwu o rozwód, wyrok nie działa wstecz od dnia wniesienia pozwu, dlatego zabezpieczenie jest tak istotną kwestią w tego typu sprawie sądowej. W przypadku jednak pozwu o alimenty wyrok obejmuje okres już od dnia wniesienia pozwu.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest pismem, dzięki któremu można pobierać alimenty, np. na dziecko w trakcie trwania procesu sądowego. Jest on zabezpieczeniem finansowym, dzięki któremu dziecko może otrzymać konkretne środki pieniężne, potrzebne mu do utrzymania się. Dokument ten warto składać z tego względu, że zarówno sądowe sprawy o rozwód, jak i o alimenty mogą się mocno przedłużać, alimenty mogą zostać zasądzone dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest zwolniony z opłat sądowych.
Szukasz wsparcia prawnego?
Każdą osobę, która się do mnie zgłosi, traktuję z największą uwagą. Jeśli oczekujesz realnej pomocy bez oceniania, w przyjaznej atmosferze, jestem do Twojej dyspozycji.