Poradnik: odbiory lokali mieszkalnych i komercyjnych bez tajemnic
Podczas odbioru lokalu – zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego – należy zwrócić uwagę na stan techniczny nieruchomości i jej wykończenie zgodne z treścią umowy oraz dokumentami stanowiącymi załączniki do umowy. Wszelkie nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem i komfortem użytkowania lokalu trzeba zgłosić deweloperowi. Dowiedz się, jak wygląda odbiór nieruchomości od dewelopera i co zrobić w przypadku stwierdzenia wad budowlanych.
Jak przygotować się do odbioru lokalu?
- Termin odbioru lokalu
Z reguły termin odbioru lokalu jest uregulowany w umowie. Zarezerwuj na odbiór lokalu odpowiednio dużo czasu, by bez pośpiechu obejrzeć oraz dokładnie ocenić całą nieruchomość. Najlepiej umówić się na odbiór w środku dnia – w świetle dziennym ewentualne wady czy uszkodzenia będą lepiej widoczne.
- Kompletna dokumentacja lokalu
Na odbiór lokalu weź ze sobą pełną dokumentację dotyczącą lokalu, m.in. umowę deweloperską, standard wykończenia, plan nieruchomości i schematy instalacji (jeżeli takie otrzymałeś od dewelopera).
- Pomoc specjalistów
Obecność inspektora budowlanego podczas odbioru lokalu nie jest obowiązkowa, jednak pozwoli Ci uchronić się przed wysokimi kosztami naprawy ukrytych wadach czy usterek budowlanych. Specjalista przeprowadzi kompleksową ocenę stanu lokalu, sprawdzi stan i działanie instalacji elektrycznych, kanalizacyjnych, stan ścian nośnych oraz izolacji.
Na co zwrócić uwagę podczas odbioru lokalu?
- Dokładne sprawdzenie instalacji
Upewnij się, że wszystkie elementy instalacji elektrycznej, czyli gniazdka, wyłączniki oraz oświetlenie działają prawidłowo. Rozdzielnica elektryczna powinna być odpowiednio oznakowana i zabezpieczona.
Podczas odbioru lokalu należy sprawdzić także instalację wodno-kanalizacyjną, czyli wszystkie krany, prysznic lub wannę oraz toaletę, aby upewnić się, że w lokalu nie występują przecieki, kapiące zawory czy problemy z odpływem.
Jeśli lokal jest wyposażony w instalację gazową, koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie dochodzi do ulatniania się gazu. Najbezpieczniej jest użyć elektronicznego detektora, żeby dokładnie ocenić szczelność instalacji.
- Kontrola okien, drzwi i ścian
W trakcie odbioru lokalu należy sprawdzić stan i funkcjonowanie wszystkich drzwi oraz okien – czy otwierają się prawidłowo, bez szarpania, czy są zamontowane prosto itp. Uszczelki w oknach i drzwiach powinny być nowe i kompletne, by zagwarantować odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną pomieszczeń.
Z kolei ściany i sufity trzeba obejrzeć m.in. pod kątem rys i pęknięć, plam wilgoci lub obecności pleśni. Sprawdź, czy ściany są równe i dokładnie pomalowane, a tapety nie odstają od powierzchni.
- Wykończenie lokalu
Dokładnie oceń stan wykonania podłóg, ścian i sufitów, szczególnie w miejscach ich łączenia. Jeżeli w lokalu zamontowano płytki, upewnij się, że są równo ułożone i nie odstają od powierzchni. Parkiety i panele podłogowe powinny być profesjonalnie zamocowane, bez luzów i odstających krawędzi. Po zakończeniu prac budowlanych lokal powinien zostać dokładnie posprzątany, by umożliwić nabywcy jego bezproblemowy odbiór.
Co zrobić w przypadku stwierdzenia wad lokalu?
Jeżeli stwierdzisz nieprawidłowości podczas odbioru lokalu lub inspektor budowlany zauważy usterki w wykończeniu powierzchni, należy sporządzić protokół odbioru wraz ze szczegółowym przedstawieniem wszystkich wad budowlanych. Dokument powinny podpisać obie strony transakcji, czyli nabywca lokalu oraz deweloper lub jego przedstawiciel.
Do protokołu najlepiej jest dołączyć zdjęcia lub materiały wideo przedstawiające usterki, wraz z opisem każdej z nich. Należy wskazać dokładną lokalizację wady w lokalu oraz omówić, jak wpływa ona na funkcjonalność bądź estetykę pomieszczenia.
Inspektor budowlany może być obecny podczas ponownych oględzin nieruchomości, by dokładnie sprawdzić i ocenić wprowadzone zmiany.
Jeżeli deweloper nie poczuwa się do odpowiedzialności, tj. pojawiają się znaczne opóźnienia w usunięciu wad budowlanych lub wcale nie zostały one naprawione, warto skonsultować takie sytuacje z adwokatem specjalizującym się w sporach deweloperskich, który doradzi możliwe rozwiązanie problemu.
Podsumowanie
W trakcie odbioru lokalu należy mieć przy sobie dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak umowa deweloperska, standard wykończenia lub plan lokalu. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie inspektora budowlanego w proces odbioru lokalu – specjalista pomoże ocenić i wykryć potencjalne usterki czy zły stan techniczny instalacji. W przypadku wykrycia wad należy sporządzić protokół i opisać wszelkie nieprawidłowości, a dokument powinien zostać podpisany przez obie strony. Jeżeli deweloper odmawia usunięcia lub naprawienia wad budowlanych, kupujący może dochodzić swoich praw w sądzie. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości, aby uzyskać profesjonalne wsparcie podczas całego procesu.
Szukasz wsparcia prawnego?
Każdą osobę, która się do mnie zgłosi, traktuję z największą uwagą. Jeśli oczekujesz realnej pomocy bez oceniania, w przyjaznej atmosferze, jestem do Twojej dyspozycji.